Ana içeriğe atla

HERŞEYİ BURADAN ARA GÖR ✔️

Öcalan'ın mektubu! Avukatları yeni duyurdu
Öcalan'ın mektubu! Avukatları yeni duyurdu mektuptaki HDP bombası

İSTANBUL seçimlerine 2 gün kala HDP seçmeninin tavrını etkileyecek son dakika açıklamalar arka arkaya geliyor. Abdullah Öcalan'ın mektubu gündeme bomba gibi düşerken, mektubu gizlediği söylenen Asrın Hukuk Bürosu'ndaki avukatları beklenen açıklamayı yaptı.
Seçimler arefesinde tüm hesaplar altüst olmuş durumda. Öcalan ile 8 yıl aradan sonra görüşen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, İstanbul seçimlerine ilişkin bir mektup aldıkları ve bunu sakladıkları ortaya çıktı. Mektubun varlığı ortaya çıkınca gözler Asrın Hukuk Bürosu'na döndü.

Bugün avukatlar ellerindeki mektubu yayınlamak durumunda kaldı. Abdullah Öcalan'ın seçime ilişkin kararını ilettiği mektupta HDP'nin tarafsız kalması gerektiği yazıyor.

Öcalan'ın İstanbul seçimine ilişkin gizlenen mektubunun tam metni şöyle:

Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum.

Çözüm Sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım. Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet İttifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan Demokratik İttifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.

Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum."

İşte Öcalan'ın gizlenen İstanbul seçimi mektubu


Avukatlar mektubu neden gizledi?

Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada 'mektubun 21 Haziran'da yani bugün yayınlanmak' üzere bekletildiği söylendi.

Mektubu önce HDP'yle paylaştık
"Sayın Öcalan aynı zamanda güncel siyaset ve olası gelişmeler ile ilgili bir metin kaleme almıştır. Bu metnin de görüşmenin içeriği ile birlikte, öncelikli olarak metnin ilk muhatabı olan HDP ile paylaşılmasını ve görüşülmesini istemiştir" belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

-"Bizler de Sayın Öcalan’ın talebi doğrultusunda yapmış olduğu değerlendirmeleri ve yazıyı, görüşmeden sonra HDP kurulları ve yetkilileri ile paylaşarak 21 Haziran 2019 Cuma günü kamuoyunu bilgilendirme planlaması yaptık. Bu konuda belirttiğimiz muhataplar dışında bir paylaşımımızın olmadığını da özellikle belirtmek isteriz."

#ysk #gündem #haberler #Ekremİmamoğlu
SON Dakika

Yorumlar