Ana içeriğe atla

HERŞEYİ BURADAN ARA GÖR ✔️

İstanbul'da seçimler yenilenebilir! Ali İhsan Yavuz AK Parti'nin isteğini açıkladı


İstanbul'da seçimler yenilenebilir! Ali İhsan Yavuz AK Parti'nin isteğini açıkladı
İSTANBUL seçimlerine ilişkin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz son dakika açıklamalar yaptı ve 'İstanbul'da seçimin yenilenmesini istiyoruz' dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, seçimlere dair açıklama yaptı. İstanbul genelinde organize usulsüzlük yapıldığını belirten Yavuz, YSK'ya yapacakları olağanüstü başvuruda İstanbul seçimlerinin yenilenmesi talebinde bulunacaklarını söyledi.

Yavuz'un İstanbul'a dair açıklaması şöyle

"İstanbul'da çok kargaşa bir durum var. Bazı ilçeler sadece geçerisz oylara bazıları hepsinin sayılmasına karar veriyor bazılarında ise sayılmıyor. YSK'nın bu karşagaşı kaldırması gerekiyord. YSK'nın verdiği karar ile bu şaibeyi kaldırmadı.

Fark 29 binden 14 bine geldi ki sadece yüzde 6'sı sayıldı. Tamamı sayılsa ne olacaktının resmidir. Şimdi ise olağanüstü itirazla seçimin sonuca seçimin sonucuna ilişkin bir durum olması halinde kullanılıyor. Biz de diyeceğiz ki. Seçimin sonucunu etkileyecek olayar var diyip İstanbul'da seçimlerin yeniden yapılmasını isteyeceğiz.

"Bu insanlar sandık başkanlığına getiren sizin idareniz diyor CHP’li Faik Öztrak. Seçim yasaı diyorki il ilçe sınırında ne kadar memur varsa mülki idare teslim eder. Seçim kurulu verilen isimlerden engeli olanları çıkartmak sureti ile kalanları sandık başına görevlendirir.

Kanunu bu kadar net ve açık. Seçim kurulları ne yapıyor. 16 bin kişi o listenin içine yerleştirilmişken 5 bin kişide o listenin dışında yerleştirilmiş. Listenin dışında çıkan bu hakkı kullanan ilçe seçim kurulu başkanları. Çok kıymetli CHP sözcüsüne şunu söylemek istiyorum hem biz hem de onlar demokrasiye ve cumhuriyete tarafız.

Biz diyoruz ki bu usulssüzlükler aslında bu işi yapmyacakların eliden sadır olmuş. Bunu polemik konusu yapmadan bu işe el atmalıyız. Sandık kurulu başlanlı bu listenin dışında çıkmış. Kamu görevlisi olmayanlar da dahil edilmiş.

Bir kısım akrabaları var. Bu işin dahası da var. Yine deniliyor ki bunu zamanında neden buna itiraz etmediniz. Herkes bilirki sandık kurulu başkalarının adı partilere verilmez. Bu listeler gizli tutuluyor. Bunlarda bize güvenmek düşüyor ama bugün görüyoruz ki bugün birşey var diyoruz.

Büyükçekmece ile ilgili itirazlarımızı yaptık ve olağanüstü başvuruya da başvuracağız. İstanbul'un her yerinde organize usulsüzlük yapılmış. 2017 yılında bir kişi B.Çekmece'de görevlendiriliyor. Sonrada usulsüz seçmen kaydı yapılıyor.

10 binleri aşan rakamlardan bahseiyoruz. Fark ne kadar 4 bin 600. ee burayı daha fazla iredelemimiz gerekiyor. Sandık başında, sandık kurulunda ve YSK'da var birşeyler var diyoruz. Sandık sonuç sayn cetvelinde bir kısmı boş bir kısmı imzasız bu kadar belgenin, bu kadadr eksik usulsüz bir şekilde girmesi mantıklı mıdır.

YSK, dün itibari ile oyların tamamının sayılmasına gerek yoktur şeklinde karar verdi. Bunun yanında 51 sandıkta da yeniden sayılsın kararı var. Bu 51 sandığın yeniden sayılmasına karar verilmesini anlamıyorum. YSK'nın kararı da bizi bağlar ancak eleştirme hakkımız dar var. 51 sandığı saymanın hiçbir anlamı yok. Bizim sadece bu 51'i sayılsın diye bir talebimiz yok.

Sandık kurulu üyelerimizn ötesinden bir sahtakarlık var. Sayım döküm cetveline imzalr atılmış AK Parti imzası da var. Sandık sonuç tutunağına geçirirken bakıyorsunuz kaydırma yapılmış. Çok ince çalışılmış.

Olağanüstü seçim kuruluna gidiyoruz çünkü çürütülemeyecek bilgi ve belge var. 1 milyon kişi ile hazırlandık seçime. Biz sandık başkanlarını belirleme imkanına sahip değiliz.

Bu ilçe seçim kurulunda kaynaklanıyor. Belki onları da yanıltmıştırç Bilemiyoz. Mülki idarenin verdiği listenin dışında çıkılış. Biz bu listeye müdaheeke edemeyiz ki.

FETÖ mü yaptı? Birilerinin onlardan istifade etmesi onların işine gelmiş olabilir. FETÖ'ye ilişkin ne yapıldığına dair sizlere daha sonra açıklayacağız.

YSK'nın kararları kesindir ve herkesi bağlar. Ama şüphe şaibe kalkmamış olur. 5 yıl boyunca bu şaibe konuşulur. Bunun meşruiyeti konuşulur. Buna kimse müsade etmemeli
#ysk #gündem #haberler #Ekremİmamoğlu
SON Dakika son durum gündem gündem özel